1999  2000 2001  2002  2003  2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024  2025
Januari ~ Februari ~ Mars ~ April ~ Maj ~ Juni ~ Juli ~ Augusti ~ September ~ Oktober ~ November ~ December

Februari 2025


16/2
Söndag kväll
09.00
I går hade vi en härlig utflyktsdag på skoter och vi åkte till Jättensjön.
Inte så himla långt hemifrån med bil men det tog 4 timmar från det vi åkte tills det att vi kom hem och då kanske grillningen tog en timme cirka...och sen var det bara skoteråkning resten av tiden.

I dag ska jag bara pyssla på här hemma och gå ut med hundar.
Behöver dammsuga, tvätta, röja i köket osv.

Beställa årets fröer måste också göras i dag SENAST så jag har dom hemma till nästa helg då jag måste börja att så.

Helgen som kommer ska jag på fredag åka till Sandra. Jag åker upp på fredag dag efter jobbet och hem måndag så det blir en dag längre helg.
Mer om det nästa helg.

I dag snöar det.


Film 1 på vår skotertur

Film 2

Film 3

Film 4

Film 5













Här pausade vi en kort stund på vägen hem.....och det är som vackert på vissa plaster






Jag har fått några bilder där jag själv är med ifrån Christer, tack för det

Foto Christer Landsom


Foto Christer Landsom


9/2
Söndag kväll
21.00
I går var en riktigt skit-dag då jag höll på med klubbgrejor hela dagen...är ändå inte klar då jag inte riktigt kan bokföringsprogrammet.
Måste ta nya tag inom kort.
Vi var sen upp till Ånge och handlade och åt kina-mat hemma hos Linda som nu är inne på sin tredje sjukvecka...då hon har lunginflammation.
Det går väl åt rätt håll men väldigt sakta.

I dag däremot har varit en bättre dag då vi har varit ner till stan och handlat lite...jag har köpt riktiga fodrade stövlar till att ha när vi åker skoter och Lasse köpte en jacka.
Sen åkte vi till Maja med en massa paket som har fyllt år i veckan.
Roligt att träffas en stund.
Sen åkte vi hem och jag har mest slappat.

 


















2/2
Söndag kväll
20.00
Nu har vi varit hemma några timmar efter hemkomsten från vår nattliga bortavistelse.

17.30 i går lämnade vi hemmet för att åka tåg till stan mede Marie och Anders över natten.
Vi checkade in och gick direkt för att leta efter ett matstället.
Vi hamnade på Stekhuset Hörnan som egentligen var nästan fullt men dom fixade så fint plats åt oss vid baren.

Vi åt gott så vi blev PROPPMÄTTA och sen gick vi till hotellet för att ta en sängfösare innan vi lag oss vid 23.30.
Vi åt frukost vi 8 och tog tåget tillbaka hem 10.10...så, det blev en sen frukost för hundarna men det gick bra.

Himla trevligt och mysigt att dra iväg så där lite spontant över natten, tack Marie och Anders för sällskapet.

I går var det ett underbart väder så jag var ute och tog lite bilder.
Vi träffade på hästar på prommisen och det tycker hundarna är kul förstås.....dom är inte ett dugg rädda utan nästan hoppar mot hästarna som är så snälla och inte gör någonting.

Nu är det söndag eftermiddag och förberedelser för jobbvecka men, jag hoppas jag tar mej för att åka upp till ridhuset och tränar lite senare, vi får se hur det blir.









I väntan på tåget hem


Bilen var lite frostig när vi kom till Ljunga station för att åka hem.